Publikováno Napsat komentář

Stěhování a kompenzační cvičení

Moje nedávné stěhování mě inspirovalo k tomu, abych se podívala jak je dobré kompenzovat stěhování vhodnými cviky a tak předcházet bolestem. Již tolikrát se mi v ambulanci objevili pacienti, kteří měli bolest zad, ramene nebo zápěstí po stěhování. Při tom se lze takovým bolestem vyhnout, když se trochu protáhnete při a po stěhování. A jaké cviky by se Vám mohly hodit?

Záklon pro bedra

Známe to všichni. Zvedání, nošení a pokládání těžkých věcí je při stěhování naprosto běžné. Po nějaké době většina z nás začne cítit pobolívání v bedrech. To je první známka toho, že je na čase se protáhnout a také předtím než padnete vyčerpaní do postele, věnovat půl minutku protažení. I trocha protažení může předejít bolestem a to hlavně v případě, že Vás po stěhování čeká ještě úklid, přerovnávání věcí atd. Záda si protáhněte jednoduchým záklonem. Do něj se dostanete z lehu na břiše. Nechte hýždě i nohy zcela uvolněné a jen se pomalu vzepřete na rukou. Cvik provádějte pomalu a postupně se snažte s každým opakováním více propnout lokty. Po cvičení si klidně ještě chvíli odpočiňte vleže na břiše.

JIVC8928

Korekce držení hlavy

Nošení těžkých krabic si často vyžádá vynaložení velké síly. A to vede k předsunu hlavy vpřed a přetížení struktur na krku. Abyste se v příštích dnech nemuseli trápit s bolestmi za krkem nebo hlavy, zkoušejte postavení hlavy během dne hlídat a když máte chvilku stáhněte bradu blíže ke krku. Svaly krku si alespoň na chvíli odpočinout.

OXDS2348

Protažení ramen

Při stěhování jsou ruce nejčastěji před tělem a to ještě s něčím pořádně těžkým. Ramena tak sunete celý den vpřed. Lehkým kompenzačním cvičením jim ale můžete ulevit a zajistit dobrý rozsah pohybu.

AFTC6409

Protažení zápěstí

I zápěstí dostávají při stěhování dost zabrat. Ruce se snažíte různě zkroutit, abyste prošli dveřmi, zároveň si jednou rukou otevřeli dveře a druhou rukou se snažíte vybalancovat, aby Vám nic nespadlo. Proto je dobré zápěstí po stěhování protáhnout. Sice asi hrozí menší potíže než pro záda, ale i tak stojí za to věnovat půl minutku protažení.

XSYA5367

Procvičení kolen

Zvedání těžkých věcí ze země si většinou žádá mírný podřep. Těch se může při stěhování nasčítá hodně. Nehledě na to, že se člověk snaží dosáhnout na všechny věci pod postelí, za skříní nebo v různých zákoutích nového i starého bydlení. Kolena tak dostávají docela zabrat a určitě jim prospěje lehké procvičení po namáhavém dni. Protáhnout kolena si můžete vsedě nebo stoji. Nejdříve mírně pokrčte koleno a poté propněte aktivně a můžete i přidat lehký tlak na stehno pomocí dlaní. Tlak by měl směřovat k zemi, nikoli ke koleni, takže dlaně se spíše zapřou než aby sjížděly ke koleni. 

DXZS9481

Cvičení pro kyčle

Chůze do schodů, zvedání a nošení těžkých věcí. I po takové činnosti se může ozvat bolest nebo tah v oblasti kyčlí. Protáhněte si jednoduše kyčle a večer po stěhování příliš dlouho neseďte. Je lepší zvolit krátkou procházku nebo odpočinek vleže.

TMOE7477

 

Leave a Reply